top of page

Almanya'da Şirket Kurmak

Almanya'da şirket kurmak, ürün ve hizmetlerini Avrupa pazarına dahil etmek ve Avrupa'da euro cinsinden para kazanmak isteyen girişimciler ve yatırımcılar için oldukça etkili bir karardır. 

Stahlmann & Zeit, Almanya'da şirket kuruluşu aşamalarında her bir adımı dikkatle ve titizlikle takip ederek, sizin için Almanya'da şirket kurar. 

Bu sayfada, Almanya'da şirket kuruluşu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Sthalmann & Zeit Uluslararası İş Çözümleri Uzmanları, Almanya'da şirket kurma adımları, Almanya'da şirket kurmanın avantajları, Almanya'da şirket kurarken karşılaşılan süreçlerin tamamı ve Almanya'da şirket açılışı ile ilgili sorularınıza sizin için yanıt verdi.

Almanya'da şirket kurmak için ya da Almanya'da bir şube açmak için bize ulaşarak Almanya'da şirket kuruluşu süreci hakkında bilgi alabilir, özelleştirilmiş çözüm planlarımız ile hızlı ve zahmetsiz bir şekilde Almanya'da bir şirket sahibi olabilirsiniz. 

Almanya Şirket Türleri

Almanya'da şirket kurmaya karar verirken öncelikle şirket türü belirlenmelidir. Almanya'daki şirketler; şahıs şirketi (Personengesselschaft) ve sermaye şirketi (Kapitalgesellschaft) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Şahıs şirketleri adi şirket (GbR), Komandit şirket (KG) ve Kolektif Şirket (OhG) olmak üzere üçe ayrılırken, sermaye şirketleri Limited Şirketi (GmbH) ve Anonim Şirket (AG) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 

Almanya'da hangi şirketi kurmanız gerektiği konusunda Stahlmann & Zeit size özel olarak geliştireceği planlarla detaylı bir analiz yapmakta ve sizin için en doğru şirket türünü tespit etmektedir.

2

Almanya'da Şirket Kuruluşunda Resmi Adımlar

Almanya'da şirket kurarken bir dizi adımların izlenmesi yasal bir zorunluluktur. Bu adımları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

1. Şirket sözleşmesinin hazırlanması

2. Noter randevusunun alınması

3. Noter'de şirket kuruluşunun gerçekleştirilmesi

4. Banka hesap açılışının gerçekleştirilmesi ve sermayenin ödenmesi

5. Notere sermaye ödendiğine dair bilginin iletilmesi

6. Ticaret Mahkemesinde sicil kaydının oluşturulması

7. Açılış muhasebesi işlemlerinin gerçekleştirilmesi

3

Almanya'da Şirket Kuruluşu Kaç Gün Sürer?

Alman mevzuatına göre Almanya'da kurulan bir şirket 2 - 8 hafta arasında faaliyete geçmektedir. 2 - 8 hafta aralığının nedeni, başvuru birimlerindeki iş yoğunluğu ve başvuru sıralamasıdır. Kanunen en geç 8 hafta içerisinde kuruluş tamamlanmaktadır.

4

Almanya'da Şirket Kurmanın Avantajları ve Zorlukları Nelerdir?

Öncelikle Almanya'da şirket kurmanın zorluklarına değinelim. Almanya'da şirket kurma sürecinde Türk yatırımcıları zorlayan noktalar, hukuki süreçlerin ve yazışmaların Almanca olması, Alman bürokrasisinin yavaş ilerlemesi, deneyimsiz ya da ilgisiz danışmanlarla çalışılması, banka hesap açılışında ortaya çıkması muhtemel sorunlar ve şirket yasal temsilcisinin atanması ile ilgili yaşanabilecek sorunlardır. Ancak Stahlmann & Zeit, tüm bu muhtemel zorlukları sizin için çözmektedir. 

Almanya'da şirket kurmanın avantajlarına baktığımızda ise şirketin sonundaki GmbH ya da AG ifadesinin Dünya genelinde sağladığı prestij ilk sırada gelmektedir. Ayrıca, Almanya'da markalaşmak hizmet ve ürünlerinizin pazarlamasında büyük bir olumlu katkı sağlamaktadır. Bunların yanında, müşteri portföyünün genişlemesi, euro cinsinden kazancın sağlanması gibi hususlar da Almanya'da şirket kurmanın olumlu yanları arasında sıralanabilmektedir.

Almanya'da Şirket Kurmak İçin Stahlmann & Zeit Uzmanlığına Güvenebilirsiniz!

Stahlmann & Zeit - Almanya'da Şirket Kurmak
bottom of page