top of page

Almanya'da Şirket (GmbH ve AG) Kuruluşu ile İlgili Sık Sorulan
Sorular

Stahlmann & Zeit Uluslararası İş Çözümleri uzmanları, GmbH kuruluşu ile ilgili Türk Girişimciler tarafından en sık sorulan sorulara yanıt verdi. 

Almanya'da GmbH kurmadan önce bu 12 sorunun yanıtını okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Almanya'daki şirket türleri nelerdir?

Almanya'da şirketler sermaye şirketleri ve şahıs şirketleri olarak iki ana başlığa ayrılır. 
Sermaye şirketleri ise GmbH ve AG olmak üzere ikiye ayrılır. GmbH, limited şirketidir. AG ise anonim şirketidir. Her iki şirket türünde de kuruluş aşamaları hemen hemen aynıdır ancak şirket kuruluşlarında bazı farklılıklar görülmektedir. Örneğin kuruluş sermayesinin farklı olması. 

2

GmbH'nın açılımı nedir? 

Gesellschaft Mit Beschränkter Haftung kelimelerinin ilk harfleri GmbH ifadesini oluşturur. Sınırlı sorumlu şirket anlamına gelir. Limited şirketidir.

3

Almanya'da hangi şirket türü tercih edilmelidir?

Almanya'da şirket kurarken tercih edeceğiniz şirket türü, yapacağınız işin tanımına, sermayenize, iş planınıza ve şirket yapınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Almanya'da bir şirket kurmadan önce şirket türünüzü belirlemeniz gerekmektedir. Bu konuda Stahlmann & Zeit, sizlere danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. 

4

GmbH kurmak için danışman nereden bulabilirim?

Stahlmann & Zeit International Solutions, Almanya'da bir GmbH şirket kurmak isteyen Türk girişimcilere ve yatırımcılara danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Stahlmann & Zeit Uluslararası İş Çözümleri Uzmanları, iş planınızın hazırlanması, şirket kuruluşu, pazar analizi, rakip analizi, ofis çözümleri, müşteri portföyünün oluşturulması ve geliştirilmesi, personel çözümleri, reklam ve tanıtım çözümleri gibi çok sayıda alanda size ve şirketinize özel, kişiselleştirilmiş planlar üreterek, eşsiz bir danışmanlık deneyimi sunmaktadır.

Bütünleşik Hizmetler

Stahlmann & Zeit, Almanya'da şirket kuruluşunda bir başka ifade ile GmbH kuruluşunda veya AG kuruluşunda ihtiyacınız olan her bir hizmeti sizin için titizlikle planlar ve sağlar. 

5

Almanya'da şirket kurmak için ne kadar sermaye gerekir?

Almanya'da bir GmbH şirketi kurmak için minimum sermaye tutarı 25.000 EURO, AG şirketi kurmak için 50.000 EURO olarak belirlenmiştir. Şirket kuruluşu aşamasında şirket ana sözleşmesinde taahhüt edilen sermayenin en az %50'si şirket kuruluşu aşamasında ödenmelidir. 

6

GmbH için gerekli minimum sermaye tutarı nedir?

25.000 €

7

AG için gerekli minimum sermaye tutarı nedir?

50.000 €

8

Almanya'da şirket kurmanın toplam maliyeti ne kadardır?

Kurulacak şirketin amacı, ortaklık yapısı, sermaye yapısı ve türü gibi çeşitli unsurlar Almanya'da kurulacak şirketin toplam giderlerini belirlemektedir. Bununla birlikte, şirket kurulum aşamasında Noter'e, Tercüme hizmetlerine, danışmanlık hizmetlerine ve diğer resmi makamlara yapılacak ödemeler ile Almanya'ya gerçekleştirilecek seyahat giderleri de dikkate alınmalıdır. Maliyet Analizi için Stahlmann & Zeit ile iletişime geçebilirsiniz. 

Stahlmann & Zeit ile kazanacaksınız.Yalnız Değilsiniz!

Daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Stahlmann & Zeit uzmanları size yardımcı olmaktan daima mutluluk duymaktadır. 

9

Almanya'da şirket kurmak na tür avantajlar sağlar?

Almanya'da kuracağınız şirket ile Avrupa pazarındaki müşterilere erişebilir, ürün ve hizmetlerinizi dünyanın her bölgesine sorunsuz bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Almanya'da kurulu bir şirket olarak, Avrupa pazarında prestijli bir ticari ünvana sahip olursunuz. Böylece şirketinizin, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tercih edilebilirliği önemli ölçüde artış gösterir. Şirket kuruluşuna ayrındığınız yatırım bütçesi, iyi bir iş planı ve doğru strateji ile çok kısa süre içerisinde kendini amorti eder. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için Stahlmann & Zeit ile iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımız size yardımcı olmaktan memnuniyet duymaktadır. 

10

İş Planı nedir?

İş planı, şirketinizin, girişiminizin ve sizin yol haritasıdır. Bir girişimde öncelikle iyi bir iş planı hazırlanmalıdır. Bu iş planı, işinizin tanımı, işletme hedefleriniz, organizasyon yapınız, kaynaklarınızın analizi, pazar analizi, rakip analizi, mali projeksiyonlar gibi çok sayıda alt başlığı içermelidir. İş planı konusunda destek almak için Stahlmann & Zeit uzmanlarımızdan ücretsiz bir öngörüşme talep edebilirsiniz.

11

Almanya'da şirket kurmak için Almanya'da yaşamam gerekiyor mu? Almanya'da şirket kurmak için oturum lazım mı?

Hayır. Almanya'da şirket kurmak için oturum iznine sahip olmanız şart değil. Bir Schengen vizesi dahi yeterli olmaktadır. Önemli olan nokta, şirket kuruluşunda imza aşamalarında Almanya'da hazır bulunmanızdır. Bunun için, Noter randevusu tarihinde Almanya'da bulunmanıza imkan tanıyan bir vizeye sahip olmanız yeterlidir. Dilerseniz şirket kuruluşundan sonra Almanya'da oturum izni almak için başvuru yapabilirsiniz. 

12

Almanya'da şirketler için ofis çözümleri sunuyor musunuz? 

Evet. Stahlmann & Zeit, Almanya'da şirket kurmak isteyen Türk girişimcilere ve yatırımcılara A'dan Z'ye özelleştirilmiş bir hizmet planı hazırlamaktadır. Bu hizmet planında, ihtiyacınız olan bütün çözümler yer almaktadır. Ofis çözümleri de bunların arasında yer alır. Şirketiniz için bir resmi adres, bir telefon numarası, karşılama ve çağrı yanıtlama hizmetleri gibi çok sayıda kuruluş sonrası hizmetleri Stahlmann & Zeit tarafından memnuniyetle sağlanmaktadır. 

bottom of page